Prieskum: Ľudia na Slovensku pociťujú finančnú neistotu

Rast výdavkov v tomto roku očakávajú tri štvrtiny opýtaných.
V minulom texte o výsledkoch prieskumu agentúry Ipsos pre Inštitút Martina Filka sme rozoberali, ako väčšina ľudí na Slovensku pociťuje obavy z budúcnosti a takmer polovica očakáva, že o rok sa im bude žiť horšie. Z ďalších dát sa javí, že k tomuto sentimentu môže prispievať aj ich súčasná finančná situácia.
Cez 80 % podporovateľov parlamentnej opozície si myslí, že sa im zvýšia výdavky. To isté si myslí 78 % voličov Hlasu. Rast výdavkov očakáva tiež 63 % voličov Smeru.
Aj keď sme teda medzi podporovateľmi koalície a parlamentnej opozície zaznamenali značné rozdiely v nervozite ohľadom budúcnosti, v prípade očakávania rastu výdavkov je celkový trend zhodný. Nuansy spočívajú skôr v tom, či ľudia predpokladajú, že navýšenie výdavkov bude výrazné alebo len mierne.
Len necelá tretina pritom v porovnaní s minulým rokom počíta s rastom príjmov.
Hoci vo vyhliadkach príjmov oslovení očakávajú najmä stabilitu, v skupine živnostníkov a podnikateľov* je prevládajúcim trendom pesimizmus. Až 44 % z nich očakáva zhoršenie príjmov.
Aj keď takmer 60 % respondentov si doma z príjmu môžu dovoliť všetko, čo potrebuje, len 29 % opýtaných si dokáže z príjmov aj tvoriť úspory.
Viac ako polovica respondentov by mala problém uhradiť neočakávané výdavky vo výške 1 000 eur (približne dve tretiny priemernej mesačnej mzdy). Najväčšiu výzvu by to pravdepodobne predstavovalo pre 89 % jednorodičov* a 68 % ľudí, ktorí sa starajú o staršiu osobu, alebo o osobu so zdravotným postihnutím*.
Prieskum pre Inštitút Martina Filka vykonala agentúra Ipsos v dňoch 17.-21. marca 2025 metódou CAWI na vzorke 1 023 respondentov reprezentatívnej pre dospelú populáciu z hľadiska pohlavia, veku, vzdelania, kraja, veľkosti sídla a národnosti. Prieskum prebehol s finančnou podporou Friedrich Naumann Stiftung für die Freiheit.
Ilustračný orázok: Karol Polónyi – Trh v Ružomberku, 1901–2000, Slovenská národná galéria, SNG, https://www.webumenia.sk/dielo/SVK:SNG.K_3434
*K týmto podskupinám sa prihlásili iba desiatky respondentov, preto treba k zovšeobecňovaniu výsledkov pristupovať opatrnejšie.